60NFS-3-2-18
2HP, 4P, 3Ph, 208-230/460V 60Hz, 190/380V 50Hz , 145T, TEFC, F1, Foot Mounted, Severe Duty Motor
PRODUCT GROUP
Severe Duty
HP / OUTPUT
2
RPM
1800
PHASE
3
VOLTAGE
208-230/460V 60Hz, 190/380V 50Hz
FRAME
145T
FLANGE
DEGREE OF PROTECTION
IP55
MOUNTING POSITION
F1
ENCLOSURE
TEFC
Part Number
60NFS-3-2-18
Product Family
Severe Duty
Series
60N Series
Horsepower
2
Phase
3
Synchronous Speed
1800
Nominal Speed
Frequency
60
Voltage
Frame
145T
Frame Material
Cast Iron
Flange
Flange Type
Feet
YES
Removable Feet
NO
Rotatable Feet
NO
Double Drilled Feet
Winding Connection
Double Wye / Wye
Full Load Torque (lb-ft)
6
Lock Rotor Torque (%)
260
Break Down Torque (%)
340
Full Load Amps
5.8 A @ 208V, 5.2 A @ 230V, 2.6 A @ 460V, 2.1 A @ 575V
LRA (%)
738
Lock Rotor Amps
38.4 A @ 230V, 19.2 A @ 460V, 15.4 A @ 575V
Efficiency @ 100% Load
86.5
Power Factor @ 100% Load
83
kW @ 50 Hz
Synchronous Speed @ 50 Hz
Nominal Speed @ 50 Hz
Full Load Torque (lb-ft) @ 50 Hz
Lock Rotor Torque (%) @ 50 Hz
Break Down Torque (%) @ 50 Hz
Full Load Amps @ 50 Hz
6.4 A @ 190V, 3.2 A @ 380V
LRA (%) @ 50 Hz
Efficiency @ 100% Load 50 Hz
82.9
Power Factor @ 100% Load 50 Hz
86
Design Code
B
Duty Rating
Code Letter
B
Service Factor @ 60 Hz
1.4
Service Factor @ 50 Hz